Nawigacja

  •  „ NARODOWE CZYTANIE FREDRY” W NASZYM GIMNAZJUM

     6 WRZEŚNIA 2013R.

         „Narodowe Czytanie” to zainicjowane w 2012r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane  „narodowym”, co podkreśla jego powszechny charakter.

         W ubiegłym roku czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w tym dzieła Fredry. Nasza szkoła wybrała na tę okoliczność komedię „Zemsta”, która jest lub będzie doskonale znana naszym gimnazjalistom, stanowi bowiem lekturę obowiązkowa w klasie pierwszej. Przede wszystkim jednak dlatego, że ów ponadczasowy utwór uczy, bawi i wychowuje. Pokazuje postaci i sytuacje, które mogą wzbudzić uśmiech nawet u największego ponuraka, posługując się przy tym żywym       i barwnym językiem.

          Mieliśmy dziś okazje przekonać się o tym w murach naszego gimnazjum, wysłuchując kilku scenek, które prezentowały komizm sytuacyjny, postaci i językowy. W roli czytających Fredrę wystąpili nie tylko uczniowie, lecz również nauczyciele naszej szkoły. Zaprezentowaliśmy trzy fragmenty dzieła: scenę V aktu II, której nauczyciel geografii – Waldemar Wolniaczyk, jako Wacław opierał się wdziękom Podstoliny, której kwestię czytała pedagog- Kamila Derbis. Następnie uczniowie: Aleksandra Gosławska z kl. IIa i Miłosz Lipieta z kl. IIc odczytali scenę VII aktu II, czyli zaloty Papkina wobec Klary. Największy aplauz publiczności wzbudziła zamykająca występ scena dyktowania listu Dyndalskiemu przez Cześnika z piszącym testament Papkinem w tle. Tekst tej sceny odczytali, a właściwie po mistrzowsku zagrali nauczyciel języka angielskiego- Rafał Kędzierski( Cześnik) oraz wspomniani już wcześniej Waldemar Wolniaczyk ( Dyndalski) i Miłosz Lipieta( Papkin).

        Wszystko odbywało się w scenerii wyraźnie nawiązującej do Fredrowskiego dzieła. Nie obyło się bez  muru granicznego, stolika z piórem i kałamarzem oraz strojów stylizowanych na czasy Polski sarmackiej. O dekorację zadbały: Malwina Spychała i Alicja Szczepek. Biblioteka szkolna wykonała gazetkę ścienną ,,Życie i twórczość Aleksandra Fredry”.

       Nad sprawnym przebiegiem akcji czytania w szkole czuwały polonistki: Joanna Petrowicz, Malwina Spychała i Anna Bednarek- Bakota. Słowo wstępu wygłosił Pan Dyrektor Zbigniew Gajda, który zaprosił całą społeczność gimnazjum do wzięcia udziału w barwnych obchodach     podsumowujących „Narodowe Czytanie Fredy” na placu przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Kruczkowskiego w Wieluniu.

     

     

     

     

     

     

  • CZR PAR- 2013

       9 maja 2013 roku po raz szósty w Gimnazjum nr 3 im. Ireny Sendlerowej w Wieluniu zorganizowany został Międzypowiatowy Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy  ,,Czar par". Wzięli w nim udział przedstawiciele wieluńskich gimnazjów, a także uczniowie z gimnazjów z Białej, Czernic, Lututowa, Mierzyc, Pątnowa, Osjakowa, Mokrska, Siemkowic, Konopnicy i Wierzchlasa. W szranki stanęło łącznie 26 uczniów z 13 gimnazjów.

    Tematyka konkursu obejmowała wiedzę z zakresu matematyki, chemii, fizyki, geografii i biologii. Uczniowie współpracując w parach rywalizowali w siedmiu konkurencjach. Były to: tangram, puzzle, domino, echo, wyścig i zadania. Istotna była nie tylko liczba zdobytych punktów, ale także czas, w jakim poszczególne zespoły poradziły sobie z zadaniami.

    W tegorocznym turnieju zwyciężyły uczennice Gimnazjum Nr 3 w Wieluniu Małgorzata Pluskota i Patrycja Szczepańska. Drugie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu Klaudia Misiak i Przemysław Hałubiec. Natomiast trzecie miejsce wywalczyli Weronika Więzowska i Piotr Domagała z Publicznego Gimnazjum w Białej.

     

     

    IV POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY- 2013

    5 kwietnia 2013 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje do IV Powiatowego Konkursu Ortograficznego . Przystąpiło  do nich  29 uczniów .

    I miejsce zdobyła  Partycja Szczepańska z klasy IIIb ( 1 błąd ortograficzny)

    II miejsce zajął  Michał Rozmarynowski z klasy Ia ( 2 błędy ortograficzne)

     III miejsce- ex aequo  zajęły Wiktoria Bagińska z klasy IIIa  oraz Daria Zimoch z klasy IIIc (obie gimnazjalistki  zrobiły w dyktandzie  po 3 błędy ortograficzne)

     11 kwietnia 2013 roku o godz. 10.00 rozpoczął się w naszym gimnazjum IV Powiatowy  Konkurs Ortograficzny o tytuł „ Mistrza Ortografii”.   Siedem  szkół zgłosiło  22 uczestników. Były to  trzy gimnazja  wieluńskie oraz  Gimnazjum w Ostrówku, Publiczne Gimnazjum  im. Jana Pawła II   w Osjakowie, Publiczne Gimnazjum  w Konopnicy oraz  Zespół Szkół i Przedszkola W Mokrsku.

     

     „Mistrzem   Ortografii”  została  Martyna Bryś z Gimnazjum nr 2  im.  Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej 2 w Wieluniu.

    Tytuł „ Wicemistrza Ortografii”  zdobyli uczniowie Gimnazjum nr  3 im. Ireny Sendlerowej  w Wieluniu- Partycja Szczepańska  i Michał Rozmarynowski.

     Wyróżnieni  gimnazjaliści  to  Karolina Gałczyńska  z Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego  w Wieluniu i Michał Pawlik  z  Gimnazjum nr 2  im.  Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej  w Wieluniu.

    ZA ORGANIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA  ODPOWIEDZIALNE BYŁY nauczycielki  Gimnazjum nr 3  w Wieluniu-                   p. Malwina Spychała, p. Joanna Petrowicz  i  p. Anna Bednarek- Bakota.

     

     

  • I MIEJSCE NASZYCH AKTORÓW W OPOLU

     

       14 marca 2013 roku grupa uczniów w składzie Paula Musiał, Norbert Rachubik, Szymon Roszczyk i Przemysław Kotala brała udział w XV Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Obcojęzycznych w Opolu. Uczniowie przedstawiali etiudę w języku angielskim pt. "Funny Doctors". Scenariusz do sztuki napisali sami uczniowie pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego pana Rafała Kędzierskiego. Jury oceniało poprawność językową, pomysłowość oraz atrakcyjność sztuki. Uczniowie Gimnazjum nr 3 zachwycili publiczność i jury zdolnościami językowymi i aktorskimi. Podobnie jak w latach ubiegłych zdobyli pierwsze miejsce oraz cenne nagrody: darmowe bilety z osobą towarzyszącą do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, ksiązki i słowniki języka angielskiego. 

  • SPOTKANIE Z PISARKĄ JOANNĄ FABICKĄ

     

       13 marca 2013 roku uczniowie naszego gimnazjum uczetniczyli w spotkaniu z Joanna Fabicką, która jest autorką serii książek dla młodzieży. Pisarka przedstawiła głównego bohatera swoich dzieł- Rudolfa Gąbczaka. Spotkanie miało miejsce w Miejskiej i Gminnej Bibliotece publicznej w Wieluniu.

  • KONCERT ,,CO NAM W DUSZY GRA"- 2012

       17 grudnia 2012 roku już po raz trzeci nasze gimnazjum przygotowało  koncert ,,Co nam w duszy gra".Wystąpili nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz wieluńska kapela ,,Co Z Tego". Repertuar był tak dobrany, aby każdy, kto przyszedł obejrzeć występ znalazł coś dla siebie- od piosenek młodzieżowych poprzez nostalgiczne, nastrojowe aż do mocnego rocka. Na zakończenie gimnazjalna grupa teatralna przedstawiła spektakl w języku angielskim.

  •  

    KULIG KLAS PIERWSZYCH- 2013

     

       Zimową porą, gdy dookoła biało, do ferii jeszcze trochę czasu, a głowy przeciążone nauką, jak to u schyłku semestru, nie ma jak kulig! Z takiego założenia wyszli pierwszoklasiści naszego gimnazjum wraz z wychowawczyniami- Joanną Petrowicz i Anną Forenc, no i  28 stycznia bieżącego roku urządzili wyprawę do miejscowości Marki. Tam uczniowie z obu klas pierwszych podzieleni na dwie grupy pomknęli przez las na sankach, gdzie   śmiechu, rzucania się śnieżkami, pisków i zabawy było co niemiara. Po godzinnej sannie na każdego czekała gorąca herbata, a kiełbaski smakowały jak najlepszy rarytas. Gdy nadszedł czas powrotu, wszyscy zgodnie orzekli, że kulig był bardzo udany i koniecznie należy go powtórzyć. Mamy nadzieję, że zdjęcia oddadzą choć namiastkę naszej zabawy.

     

  •  

    X NOWOROCZNY MITING SZACHOWY POD PATRONATEM BURMISTRZA WIELUNIA JANUSZA ANTCZAKA

     

    Prawie 80 szachistek i szachistów stanęło do walki w sobotę i niedzielę (5-6.01.2013r) o nagrody w X Noworocznym Mitingu Szachowym pod patronatem Burmistrza Wielunia Pana Janusza Antczaka. Turniej po raz czwarty odbył się w sali Gimnazjum nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu. Puchary, dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom turnieju wręczał wiceburmistrz pan Janusz Pamuła oraz pani Mariola Szczepańska – z-ca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5.

    Uczeń naszej szkoły Bartosz Wolniaczyk w grupie turniejowej A zajął miejsce tuż za zwycięzcami: Kamilem i Emilem Osińscymi.


     

    Wyniki turnieju można prześledzić na stronie: www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_5157/ - gr. A, www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_5158/ - gr.B, 

    www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_5159/ - gr.C.

     

  • DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH W SZACHACH- 2013

     

     

        W czwartek , 10 stycznia 2013roku w sali Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum w Wierzchlesie rozegrano zawody powiatowe w szachach drużynowych. Wzięło w nich udział 11 ekip ze szkół podstawowych (7) i  gimnazjów (4). Wśród gimnazjów zwycięstwo odniosła drużyna Gimnazjum nr 1 Wieluń. Drugie miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum nr 3 Wieluń.

  •  KONKURS BIBLIJNY- 2012

       13 grudnia 2012r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XII Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. W bieżącym roku przyświecało mu hasło: „Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię; staniesz się błogosławieństwem” (Pismo Święte Rdz12, 2. ).    W konkursie wzięło udział 15 uczniów naszego gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Michał Kostrzewa z klasy IIIa oraz Ilona Marzec z klasy Ia.

                                                                                                            Gratulujemy i czekamy dalszych sukcesów!

     

  •  

    JASEŁKA- 2012

     

    Z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego, 21 grudnia 2012r. w naszym gimnazjum odbyły się jasełka. Uczniowie klasy IIc wystawili sztukę Doroty Wilson pt.: ,,Nie ma pokoju w hotelu”. Przygotowanie przedstawienia odbywało się pod czujnym okiem siostry Auxiliany. Główni bohaterowie sztuki- mężczyzna, kobieta i niedawno narodzone dziecko w wigilijny wieczór szukają miejsca na nocleg. Niestety, nigdzie go nie znajdują. W pobliskim hotelu „Betlejem” wszyscy oczekują specjalnego gościa- senatora Fairweater’a, który ma przybyć wraz z żoną. Obserwując zachowanie pracowników hotelu, możemy zauważyć, jak bardzo wielcy tego świata są w stanie przysłonić te wartości, które są w życiu najważniejsze: okazywanie miłości, wrażliwość na krzywdę, niesprawiedliwość, na potrzeby drugiego człowieka. Uczniowie wcielając się w postać podróżnika, reportera czy sprzątaczki próbowali nam przekazać, że gdziekolwiek jest człowiek potrzebujący pomocy, tam wzywa nas obecność Boga. Jak długo na świecie będzie garstka życzliwych ludzi, tam będzie się spełniał cud miłości.

    Jasełka uświetniły kolędy w wykonaniu uczennic z klasy IIIa i IIId, a finałowa piosenka       pt.: „Europo, nie możesz żyć bez Boga” wzbogacona prezentacją, uświadomiła  nam co w życiu jest najwyższą wartością – Bóg, który jest Miłością.

       Na zakończenie delegacja uczniów złożyła świąteczne życzenia panu  dyrektorowi Zbigniewowi  Gajdzie oraz wszystkim pracownikom szkoły.

    .

  • MIKOŁAJKOWY DAR SERCA, CZYLI TRÓJKA DZIECIOM

            

     

     

    Kochani Nauczyciele i Uczniowie!

       Andrzej Lach, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Gromadzicach wraz z wychowankami oraz organizatorzy akcji Mikołajkowy Dar Serca, czyli Trójka Dzieciom, składają gorące podziękowania dla wszystkich, którzy przyłączyli się do tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Jesteśmy niezwykle dumni, że młodzież naszego gimnazjum nie pozostaje obojętna na los niepełnosprawnych dzieci. Wyróżnienie należy się klasie I a, która jednomyślnie zadecydowała, że 105 zł pochodzących z funduszy klasy przeznaczy na potrzeby akcji.  Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za każdy, nawet najmniejszy dar oraz zainteresowanie. Dzięki Waszej ofiarności udało się pozyskać 216 różnego rodzaju przyborów i artykułów szkolnych. Nasz Mikołajkowy Dar Serca trafił już pod właściwy adres. Uśmiech i radość na twarzach wychowanków daje motywację do dalszej współpracy i podejmowania kolejnych działań na rzecz SOSzW w Gromadzicach.

     

     

  • MISTRZOSTWA POWIATU WIELUŃSKIEGO SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

    W TENISIE STOŁOWYM CHŁOPCÓW W RAMACH „ GIMNAZJADY 2012- 2013 ” 

     

     

       W dniu 28.11.2012r. w sali gimnastycznej Gimnazjum w Mierzycach zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym Chłopców w ramach „Gimnazjady 2012-2013”. Organizatorem zawodów był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieluniu oraz Publiczne Gimnazjum w Mierzycach. Sędzią głównym zawodów był nauczyciel wychowania fizycznego Gimnazjum w Mierzycach – Piotr Urbanek. W mistrzostwach wzięło udział 11 szkół.

      Nasze gimnazjum reprezentowało dwóch uczniów: Szymon Mroczek i Patryk Bukowiec, którzy w końcowej klasyfikacji zajęli 10 miejsce.

     

     

     

  •  

    XIII MISTRZOSTWA SZKOŁY  PODSTAWOWEJ NR5 I GIMNAZJUM NR3 W WIELUNIU W SZACHACH

     

     

          W dniu 1 grudnia odbyły się XIII Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 3 w Wieluniu.

    Jest to turniej z najdłuższą tradycją spośród wszystkich turniejów szachowych w Powiecie Wieluńskim.

    Wygrywali go w przeszłości (a także i w tym roku) finaliści Mistrzostw Polski z obecnego roku i lat poprzednich. Na starcie zawodów stanęło 9 dziewcząt oraz 14 chłopców, którzy rozegrali 7 rund (chłopcy) oraz 9 rund (dziewczęta) w tempie 15 minut na zawodnika. Wyniki wg kategorii wiekowych:

     

                Gimnazjum nr 3 w Wieluniu – chłopcy:

    1. Bartosz Wolniaczyk    – 7,0 pkt.
    2. Adrian Miś                      - 5,5  pkt.
    3. Bartosz Jarosławski      - 4,0  pkt.
    4. Roland Ramuś                - 2,5  pkt.

    Gimnazjum nr 3 w Wieluniu – dziewczęta:

    1. Marta Mikołajczyk      - 7,0  pkt.
    2. Marta Torchała          - 2,0  pkt.
    3. Sonia Golec                - 1,0 pkt.

    Szkoła Podstawowa nr 5  – chłopcy (klasy IV – VI):

    1. Jakub Bakalarczyk      - 5,0  pkt.
    2. Michał Wieczorek      - 4,0  pkt.
    3. Artur Mikołajczyk       - 4,0  pkt.
    4. Jan Jasiński                - 3,5  pkt
    5. Marcel Jarosławski    - 3,0  pkt
    6. Krzysztof Pawlak        - 2,0 pkt.

     

    Szkoła Podstawowa nr 5– dziewczęta (klasy IV – VI):

    1. Katarzyna Jajczak       - 8,0  pkt.
    2. Zuzanna Bakalarczyk – 7,0  pkt.
    3. Natalia Kędzia            - 6,0  pkt.
    4. Żaneta Szczuka           - 5,5  pkt.
    5. Aleksandra Ryng        - 4,5  pkt.
    6. Aleksandra Kawula    - 4,0  pkt.

     

    Szkoła Podstawowa nr 5– chłopcy (klasy I – III):

    1. Wiktor Łaniewski       - 4,0  pkt.
    2. Jakub Sztuka               - 3,0  pkt.
    3. Maksymilian Sierszeń - 1,5  pkt.
    4. Mateusz Piechowski 

    Można wyniki turnieju śledzić na stronie ChessArbiter Pro lub na stronach turniejowych  www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_4934/  - wyniki dziewcząt oraz www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_4933/ - wyniki chłopców.

                                                                                                                                                             Zapraszamy!

     

     

  • ,,SPOTKANIE Z POEZJĄ"- 6 GRUDNIA 2012

     

      

    Z okazji Mikołajek w naszej szkole odbyło się spotkanie z poezją. Gościliśmy  panią Annę Dwornicką, która zaprezentowała własne utwory.  Swoją tworczość przedsatwiła także uczennica naszego gimnazjum Zuzanna Grajek, która w listopadzie tego roku za swoje wiersze zdobyła II miejsce w Międzywojewódzkim Turniueju Poetyckim ,,Moja Szuflada" w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Działań Nieobojętnych ,,Spoza Chmur".

  •  OTRZĘSINY UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH- 2012

      20 listopada w Gimnazjum nr3 im. Ireny Sendlerowej odbyły się otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Motto imprezy „My cię z nudy wyleczymy” nawiązywało do scenografii i oprawy artystycznej tzn. służby zdrowia. Uczniowie klasy IIc pod kierunkiem pana Rafała Kędzierskiego przygotowali przedstawienie, w którym personel medyczny próbował wraz z klasami pierwszymi pobudzić chorego ucznia do nauki w gimnazjum. Klasy pierwsze prezentowały różne programy artystyczne oraz brały udział w konkurencjach takich jak np. pompowanie rękawiczki chirurgicznej na czas czy przygotowanie się do pobytu w szpitalu. Nowy dyrektor gimnazjum pan Zbigniew Gajda również został przebadany – zmierzono mu ciśnienie krwi, puls oraz zbadano wzrok. Okazało się, że Pan Dyrektor doskonale widzi napis „Jutro dzień bez pytania”. Cała uroczystość zakończyła się dyskoteką, na której bawiły się wszystkie klasy gimnazjum.

  • MISTRZOSTWA POWIATU W SZTAFETACH PŁYWACKICH CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT- 2012

     

     

     

      7 listopada na pływalni WOSIR- u odbyły się zawody pływackie. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Bartosz Tomczyński, Bartosz Kopytnik, Alan Kasztan, Patryk Bukowiec, Szymon Mroczek, Kacper Bednik, Szymon Zakręta, Bartosz Ciach, Jakub Stróżykowski, Błażej Stępień i Mateusz Panek. Zajęliśmy drugie miejsce.

     

     

     

     

     

      

  •  

    ZUZANNA GRAJEK LAUREATKĄ MIĘDZYWOJEWÓDZKIEGO  TURNIEJU POETYCKIEGO

     

    Ulotna w krainie łagodności

    ,,łzy szczęścia smakują

    jak najlepsze lody w upalny dzień

    jak woda po stu dniach suszy

    jak pierwsze wiosenne słońce po srogiej zimie(…)”

     Właśnie takie wzruszenia towarzyszyły autorce wiersza i jednocześnie laureatce II miejsca w Międzywojewódzkim Turnieju Poetyckim „Moja Szuflada” –Zuzannie Grajek, uczennicy Gimnazjum nr 3 im. Ireny Sendlerowej w Wieluniu. Słowa jej wiersza otwierają wydany przez organizatorów tomik poetycki z utworami wszystkich laureatów. Trzecioklasistka do tej pory pisała „do szuflady”, a  udział i osiągnięty sukces Ulotnej, bo takim godłem Zuzanna sygnowała swe utwory, utwierdził ją w przekonaniu, ze warto w poezji wyrażać siebie.

         Turniej odbywał się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Działań Nieobojętnych „Spoza Chmur” w Wieruszowie. Jury turnieju, któremu dane było przejść przez wiele stronic wierszy 74 uczestników, przewodniczył dr Wiesław Przybyła, a zasiadali w nim  również: Jadwiga Tomalkiewicz- Klimek i Jacek Telus.  Autorzy prezentowanych utworów zdaniem dr. Przybyły „pożegnali pewność kroku, wyzbyli się łatwej pokusy „stąpania po ziemi”, oszukali prostych rachmistrzów i odnieśli zwycięstwo własne, prywatne , poetyckie. Jurorom dali nowe światy, wiersze, jakich nikt wcześniej nie widział, słowa świeżo zestawione z innymi słowami. Wyrazili swoje „dzianie się”, a to bezcenne.”

       Uroczystość nagrodzenia laureatów miała miejsce w malowniczym pałacu „Sokolnik”  i połączona została z koncertem poetyckim,bowiem, jak mówią organizatorzy: „słowo i dźwięk przysiadły na słonecznym promyku i spoza chmur spoglądają na świat nadwrażliwych”.

  • OBCHODY DNIA PATRONA- 2012

     

      19 października 2012r. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Dzień Patrona, który został połączony z uroczystym złożeniem ślubowania przez uczniów klas pierwszych. Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej do pierwszoklasistów przemówił pan dyrektor- Zbigniew Gajda, a następnie kilka ciepłych słów skierował zastępca burmistrza- pan Janusz Pamuła. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie i otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez wychowawców i pana dyrektora. Tę część zakończono złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową.

        W dalszej części zebrani goście, wśród których znaleźli się: radni osiedli- pan Ryszard Budzyna i pan Czesław Korpal, wicedyrektor SP nr 5- pani Mariola Szczepańska, przewodnicząca Rady Rodziców-pani Małgorzata Lipieta oraz rodzice, uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 3 im. Ireny Sendlerowej obejrzeli montaż słowno- muzyczny zatytułowany „Umarła, ale żyje. Historia Ireny Sendlerowej”.

          Patronka naszego gimnazjum to samarytanka XX w., która w życiu kierowała się zasadą, że życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Realizowała ten postulat pomagając w czasie wojny dzieciom pochodzenia żydowskiego. Ta drobna i krucha  kobieta uratowała  ponad  2,5 tys. żydowskich dzieci. Wyprowadziła je z terenu warszawskiego getta i zapewniła pobyt w domach zaprzyjaźnionych rodzin. Wśród uratowanych znalazł się    prof. Michał Głowiński, który pochylony nad jej grobem powiedział: „Umarła, ale żyje. Żyje póki żyć my będziemy, my skazani na komory gazowe.”

         W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klasy IIId i IIIc a także dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr5. Przedstawienie zawierało wzruszające sceny oddające ból i cierpienie ludzi żyjących w gettcie warszawskim. Zebrani mogli wysłuchać wierszy w interpretacji Zuzanny Grajek-laureatki konkursu poetyckiego. Utwory poetyckie dopełniła muzyka w wykonaniu Szymona Roszczyka, Pauli Musiał i Przemysława Kotali.

     

  • 17.10.2012

     


    UCZNIOWIE NASZEGO GIMNAZJUM      W POSZUKIWANIU ŚLADÓW PRZESZŁOŚCI

     

     

      

    W związku z nadchodzacą 150 rocznicą wybuchu Powstania styczniowego, Muzeum Ziemi Wieluńskiej zorganizowało 4 września 2012 roku dla  młodzieży szkół wieluńskich wycieczkę w okolice wsi Rudniki, gdzie w 1863 roku miała miejsce bitwa sił powstańczych z zaborcami. W projekcie tym wzięli udział także uczniowie z klasy IIIb z wychowawczynią- panią Marzeną Konwerską. Opiekunem i przewodnikiem naszej grupy był pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej -pan Waldemar Golec.

    Uczniowie przeprowadzili powierzchniowe badania  archeologiczne.

       Po przybyciu na miejsce z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowiadania naszego przewodnika o wydarzeniach jakie rozegrały się na tych terenach w 1863 roku, a następnie  ruszyliśmy w las, by przeprowadzić powierzchniowe badania archeologiczne. Za pomocą wykrywacza metalu, saperki i sita odkrywaliśmy przeszłość.                       

    Naszymi najcenniejszymi zdobyczami były: miedziany guzik i metalowy scyzoryk. Znalezione przez nas eksponaty poddane będą dokładnym badaniom.

     Nie zabrakło także emocji, szczególnie  podczas posługiwania się wykrywaczem metalu. Momentami sięgały one zenitu. Wiele humoru dostarczyły nam chwile, w których po raz pierwszy do rąk dziewcząt trafiała saperka.

      Podsumowując, wycieczka ta była dla nas żywą lekcją historii, która na długo utkwi w naszej pamięci.

      Dziękujemy  pracownikom Muzeum Ziemi Wieluńskiej za zaproszenie do udziału w tego typu zajęciach. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

     

     

  • ZAWODY W KONOPNICY- 2012

       21 września 2012r. uczniowie dziewiętnastu reprezentantów naszego gimnazjum wzięło udział w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Konopnicy. Najlepszy wynik z naszych uczniów osiągnął Jakub Mroczkowski zajmując w ogólnej klasyfikacji 17 miejsce na 147 uczestników.

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ireny Sendlerowej w Wieluniu
    ul.Traugutta 38
    98-300 Wieluń
    woj.łódzkie

  • 438431710

Galeria zdjęć