Pierwsza klasa integracyjna powstała w naszym gimnazjum w roku szkolnym 2004/2005.
PODSTAWOWA TERMINOLOGIA ZWIĄZANA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Osoby niepełnosprawne - osoby o niepełnej sprawności jednego lub kilku zmysłów (np.: wzroku, słuchu), fizycznej (np.: narządu ruchu), intelektualnej (np.: zespół Downa) lecz o równych prawach i obowiązkach w życiu społecznym; znaczenie terminu niepełnosprawny wciąż ewoluuje, obecnie stosuje się częściej termin "osoby o specjalnych potrzebach";
Niewidomi - osoby, które nie widzą od urodzenia lub od tak wczesnego dzieciństwa, że nie pamiętają, by kiedykolwiek widziały, w nauce czytania i pisania nie posługują się pismem płaskim (czarnodrukiem), a jedynie brajlem;
Brajl - system pisma punktowego dla niewidomych opracowany przez Louisa Braille'a. Poszczególne litery stanowią kombinację sześciu wypukłych punktów (po trzy punkty w dwóch pionowych rzędach) mieszczących się pod opuszkiem palca wskazującego. Pismo brajla pozwala na zapisywanie liter, cyfr, znaków przestankowych, działań matematycznych, oznaczeń muzycznych itp.
Niesłyszący - osoby, u których wada słuchu uniemożliwia odbiór mowy drogą naturalną (za pomocą słuchu);
Język migowy - system porozumiewania się osób niesłyszących przy pomocy umownych znaków określających osoby, rzeczy, zjawiska, czynności itp.
Niepełnosprawni intelektualnie - osoby o obniżonej sprawności intelektualnej, które różnią się od swoich rówieśników w zakresie rozwoju procesów poznawczych, percepcyjnych i emocjonalnych;
Niepełnosprawni ruchowo - osoby o niepełnej sprawności fizycznej;
Mózgowe Porażenie Dziecięce - grupa zaburzeń ruchowych powstałych w wyniku uszkodzenia mózgu we wczesnym okresie ciąży, okresie okołoporodowym lub w ciągu pierwszych lat życia;
Niepełnosprawność sprzężona - u danej osoby występują dwie lub więcej niesprawności np. głuchoniewidomi.
Zespół Downa - zespół zaburzeń rozwojowych związanych z trisomią 21. chromosomu, osoby z zespołem Downa są niepełnosprawne intelektualnie;
Przyczyny niepełnosprawności mogą być wrodzone, nabyte podczas ciąży, na skutek powikłań podczas porodu lub nabyte w okresie życia np.: w wyniku wypadku, choroby czy związane z wiekiem starczym.
Opracowania dokonali :
Uczniowie klasy integracyjnej pod kierunkiem wychowawcy Kamili Derbis (maj 2012r.).
POJĘCIA NAJCZĘŚCIEJ WYSTEPUJĄCE W OPINII
PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ
Diagnoza psychologiczna - obejmuje charakterystykę szerokiego zakresu funkcji psychicznych: rozwój
intelektualny i poznawczy (myślenie, pamięć, uwaga, spostrzeganie itp.), rozwój emocjonalny
(osobowość, temperament itp.), rozwój społeczny.
Diagnoza pedagogiczna– diagnoza uczniów z trudnościami dydaktycznymi w nauce szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju funkcji percepcyjno – motorycznych odpowiadających za proces nauki pisania i czytania; ocena poziomu umiejętności matematycznych (diagnoza przyczyn niepowodzeń w uczeniu się matematyki);.
Funkcje poznawcze- (procesy poznawcze) – zespół procesów, dzięki którym odbieramy informacje z otoczenia oraz stosunki między nimi, a więc odzwierciedlamy w naszej psychice to, co nas otacza. W czytaniu i pisaniu biorą udział takie procesy poznawcze jak: uwaga, pamięć, wrażenia i spostrzeżenia wzrokowe, słuchowo-językowe, dotykowe, kinestetyczne, orientacja w schemacie ciała i kierunkach w przestrzeni. W komunikowaniu się z pomocą pisma dodatkowo zaangażowane jest też myślenie, dzięki czemu rozumiemy czytany tekst i pisząc, tworzymy nowe teksty.
Inteligencja ogólna – jest wypadkową inteligencji werbalnej (słownej) i niewerbalnej (bezsłownej, praktyczno-technicznej); można ją zmierzyć za pomocą różnych skal inteligencji, np. D. Wechslera (WISC-R). Wyniki są sformułowane w postaci ilorazów inteligencji. Można ustalić, jaki jest poziom inteligencji badanej osoby: przeciętny, poniżej lub powyżej przeciętnej, wysoki itp.
Integracja percepcyjno- motoryczna – współdziałanie (współpraca) procesów poznawczych i czynności ruchowych, np.: przy pisaniu ze słuchu – uwaga, analiza i synteza wzrokowa i słuchowa oraz ruch ręki piszącej.
Koordynacja wzrokowo- ruchowa – współpraca oka i ręki, umożliwia wykonywanie precyzyjnych ruchów rąk pod kontrolą wzroku, m.in. rysowanie i pisanie.
Lateralizacja jednorodna: prawo lub lewostronna – dominacja czynności ruchowych jednej ze stron ciała (najczęściej prawej ręki, nogi, oka, ucha), związana z dominacją jednej z półkul mózgowych.
Lateralizacja nieustalona – brak dominacji stronnej ciała (oburęczność, obuoczność),charakterystyczna do 5-6 roku życia; ustalenie się dominacji ręki i oka powinno nastąpić do siódmego roku życia, gdy dziecko podejmuje naukę pisania.
Lateralizacja niejednorodna (skrzyżowana) – np.: dominacja lewego oka i prawej ręki;
nie może być traktowana jako objaw patologii, jednak wśród uczniów z dysleksją przypadków skrzyżowanej lateralizacji jest istotnie więcej niż wśród dobrze czytających.
Pamięć logiczna – oparta na logicznym myśleniu, kojarzeniu faktów, wiązaniu ich ze sobą.
Pamięć bezpośrednia – świeża; pozwala zapamiętać i natychmiast odtworzyć zapamiętany materiał;
zaburzenia powodują, że uczeń ma problemy z zapamiętaniem zdań podczas pisania dyktanda, z zapamiętaniem dwóch poleceń jednocześnie, z liczeniem w pamięci. Ważnym czynnikiem wpływającym jest koncentracja uwagi.
Pamięć wzrokowa - zdolność do utrwalania i przypominania informacji wizualnej (zapamiętywania spostrzeżeń wzrokowych) i dzięki temu przyswajania wiedzy.
Pamięć słuhowa bezpośrednia (pamięć świeża) – pozwala zapamiętywać i natychmiast odtworzyć usłyszany materiał. Pamięć słuchową bezpośrednią wykorzystujemy pisząc dyktanda czy powtarzając za kimś np.: numer telefonu. Zdolność zapamiętywania jest ograniczona do kilkudziesięciu sekund, potem materiał utrwala się w
pamięci długoterminowej lub ulega zapomnieniu.
Obniżona sprawność manualna (grafomotoryczna) – niska sprawność ruchowa rąk; charakterystyczne jest np. późne nabywanie umiejętności związanych z samoobsługą (ubieranie się, zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł), trudności w posługiwaniu się nożyczkami; niska sprawność manualna pociąga za sobą obniżony poziom graficzny pisma (obniżona sprawność grafomotoryczna), wolne tempo pisania, nieestetyczny wygląd zeszytów; dzieci z obniżoną sprawnością manualną szybko się męczą przy pracach graficznych i pisaniu.
Tempo uczenia się wzrokowo- ruchowego – szybkość uczenia się pisania symboli graficznych opartego na koordynacji oka i ręki; uzależnione jest od prawidłowej sprawności manualnej i ustalonej lateralizacji; często obniżone u osób z dysleksją.
Zaburzenia orientacji przestrzennej – brak orientacji w prawej i lewej stronie ciała oraz w kierunkach w przestrzeni (w lewo, w prawo, wyżej, niżej, w przód, w tył, nad, pod, itd.); związane są z nimi trudności w rysowaniu (niewłaściwe proporcje i rozplanowanie rysunku), czytaniu (przestawianie liter i cząstek wyrazów, przeskakiwanie linijek), w pisaniu (rozplanowanie kartki, mylenie liter i cyfr o podobnych kształtach, pisanie od prawej do lewej strony).
Zdolność przestrzennej organizacji materiału wzrokowego – umiejętność złożenia w całość określonego obrazu (rysunek, kompozycja geometryczna), z uwzględnieniem elementów zasadniczych budujących ten obraz oraz elementów szczegółowych.
Nieharmonijny rozwój poszczególnych funkcji – występuje, gdy poszczególne sfery rozwijają się w innym tempie (opóźnienie lub przyspieszenie rozwoju poszczególnych funkcji), np.: opóźnienie rozwoju mowy, opóźnienie rozwoju emocjonalnego.
Podstawowe umiejętności arytmetyczne - przeliczanie, dodawanie, odejmowanie, w przypadku starszych dzieci - mnożenie, dzielenie, rozwiązywanie zadań z treścią.
Myślenie przyczynowo- skutkowe – umiejętność wskazywania następstw określonych sytuacji, wyszukiwania przyczyn pewnych stanów rzeczy, porządkowania zdarzeń (np.: w układaniu historyjek obrazkowych), planowanie i przewidywanie kolejnych zdarzeń.
Myślenie przez analogię – polega na formułowaniu wniosków na temat danej sytuacji na podstawie podobnej, znanej sytuacji, wyciąganiu wniosków z podobieństw między przedmiotami, sytuacjami. Związane jest z klasyfikowaniem – tworzeniem różnych zbiorów na podstawie wspólnej cechy.
Analiza i synteza – rozkładanie na części i składanie materiału wzrokowego (obrazki, wyrazy) lub słuchowego (dźwięki, zdania, słowa) w celu budowania całości obrazu, słowa,
Analizator wzrokowy - podczas czytania sprowadza się on do spostrzegania tekstu, wyodrębniania z niego wyrazów, wyodrębniania kolejnych liter w wyrazie odróżniania podobnych liter, zapamiętywania ich, rozpoznawania; podczas pisania zachodzi przypominanie sobie kształtu liter, sposobu łączenia ich w strukturę, jaką jest sylaba, a następnie łączenia sylab w wyrazy, wyrazów w zdania i konstruowanie tekstu rozplanowanego na kartce zeszytu.
Analizator słuchowy- służy do odbioru bodźców słuchowych, w tym dźwięków mowy, ich spostrzegania, zapamiętywania. Uczestniczy w porozumiewaniu się za pomocą mowy. Wraz z innymi analizatorami stanowi neurofizjologiczną podstawę procesów czytania i pisania.
Analizator kinestetyczno- ruchowy - chodzi tu zarówno o motorykę dużą, tj. zaburzenia koordynacji dużych grup mięśniowych, jak również o zaburzenia motoryki małej, tj. rozwoju manualnego. Tak więc zaburzony rozwój funkcji analizatora kinestetyczno-ruchowego w znacznym stopniu wpływa na obniżenie sprawności manualnej. Każdy z analizatorów musi dobrze funkcjonować samodzielnie, jak również dobrze współpracować z
innymi.
Słuch fonemowy – pozwala wyodrębnić z potoku mowy wyrazy, w wyrazach - sylaby, w sylabach - głoski, uchwycić kolejność głosek w wyrazie, a także odróżnić poszczególne głoski (zwłaszcza głoski dźwięczne od ich bezdźwięcznych odpowiedników.
Percepcja słuchowa - to zdolność do odbioru dźwięków, ich rozpoznawania i różnicowania, a także interpretowania przez odniesienie do poprzednich doświadczeń.
Percepcja wzrokowa - podstawową funkcją jest wyodrębnienie i rozpoznanie obiektów i ich lokalizacji w przestrzeni. Odpowiedni poziom rozwoju percepcji wzrokowej umożliwia dziecku naukę czytania, pisania, wykonywanie zadań arytmetycznych oraz rozwinięcie innych umiejętności wymaganych od niego w trakcie nauki szkolnej.
Deficyty rozwojowe (dysfunkcje) – parcjalne lub fragmentaryczne zaburzenia rozwoju psychomotorycznego – opóźnienie rozwoju psychomotorycznego, wolniejsze tempo rozwoju określonych funkcji.
Parcjalne zaburzenia rozwoju psychomotorycznego obejmują większy obszar czynności, na przykład motoryki(dużej – sprawności ruchowej całego ciała, małej – sprawności rąk), rozwoju mowy(zarówno czynnej – mówienie, jak i biernej – rozumienie);
Fragmentaryczne zaburzenia rozwoju psychomotorycznego obejmują mniejszy obszar czynności, na przykład tylko motoryki rąk lub tylko mowy czynnej (dziecko wszystko rozumie, ale ma trudności z wypowiadaniem się).
Dostosowanie wymagań edukacyjnych – czyli dopasowanie programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, z uwzględnieniem np. wolniejszego tempa pracy, deficytów w funkcjonowaniu analizatorów, obniżonych możliwości poznawczych ucznia (inteligencja poniżej przeciętnej), specyficznych trudności w uczeniu (dysleksja, dysortografia) itp. Zastosowanie takich kryteriów egzekwowania wiedzy i umiejętności, które uwzględniają możliwości i ograniczenia, a więc dysfunkcje oraz mocne strony rozwoju i funkcjonowania dziecka.
Globalne opóźnienie rozwoju – to zwolnienie tempa rozwoju wszystkich funkcji w takim samym stopniu. Należą do nich:
- upośledzenie umysłowe (pomimo prowadzenia intensywnej stymulacji i rewalidacji dziecko nie osiąga normalnego poziomu funkcjonowania),
- zahamowanie rozwoju intelektualnego (rozwój dziecka do pewnego okresu przebiegał mniej lub bardziej systematycznie, ale w skutek określonego czynnika chorobowego lub braku stymulacji nastąpiło zatrzymanie rozwoju),
- opóźnienia rozwoju (rozwój dziecka nie odpowiada wiekowi życia większości jego rówieśników i środowiska z którego pochodzi, oraz istnieje prawdopodobieństwo, że poziom ten dziecko osiągnie dzięki intensywnej stymulacji.
Opracowała Kamila Derbis
Wieluń, 21 marca 2011r.
ETYKIETA POSTĘPOWANIA WOBEC NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Nie obrażaj się, jeśli spotkasz się z odmową.
Niepełnosprawnego też mogą ponieść nerwy, tak jak i Ciebie!
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! KAŻDY CZŁOWIEK POTRZEBUJE KONTAKTU Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM, BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ, WIEK I STAN ZDROWIA.
Opracowania dokonali :
Uczniowie klasy integracyjnej pod kierunkiem wychowawcy Kamili Derbis /maj 2012r./
SPOSOBY DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH
dla uczniów z dysleksją
JĘZYK POLSKI:
JĘZYKI OBCE:
MATEMATYKA, INFORMATYKA:
BIOLOGIA, HISTORIA:
MUZYKA, PLASTYKA, WYCHOWANIE FIZYCZNE, TECHNIKA:
Opracowała Kamila Derbis
Wieluń, 21 marca 2011r.