Nawigacja

Irena Sendler

Patron szkoły

 

 

,, Żeby świat był lepszy, konieczna jest miłość do każdego człowieka.

I tolerancja bez względu na rasę, religię i narodowość.”

                                             Irena Sendler

 

   Irena Sendlerowa urodziła sie 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Przed wojną studiowała polonistykę i działała w Polskiej Partii Socjalistycznej, a po okupacji pracowała w opiece społecznnej.

    Gdy w 1942 roku  Niemcy zadecydowali o zlikwidowaniu warszawskiego getta, zaczęła wyprowadzać stamtąd dzieci i znajdowała im schronienie w kościołach, polskich rodzinach i sierocińcach. By dostać się na teren getta przebierała się za pielęgniarkę. W uratowanie każdego dziecka musiało być zaangażowanych wielu ludzi .  Małym dzieciom podawano  środki usypiające i przewożono na stronę aryjską, tłumacząc Niemcom, że zmarły na tyfus. Starsze wyprowadzano przez piwnice domów graniczących z budynkami po stronie aryjskiej, wywożono wozami strażackimi, sanitarką lub tramwajami korzystając z usług zaprzyjaźnionych kierowców i motorniczych. Młodzież wyprowadzano przez brygady pracy i najczęściej kierowano do partyzantki. Tak Irena Sendlerowa przyczyniła się do oclenia 2,5 tysiąca dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość.

   Od jesieni 1943 roku Sendlerowa kierowała referatem dziecięcym Rady Pomocy Żydom  ,,Żegota".

   W czerwcu 1943 roku została zatrzymana i aresztowana przez Gestapo. Poddawano ją torturom na Pawiaku i skazano na śmierć. Działaczom ,,Żegoty” udało się przekupić strażników i w ten sposób uratowano ją od śmierci.

   Po wojnie pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Pomagała również kobietom z marginesu społecznego.
   Za swą bohaterską postawę  została uhonorowana  tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie (1965r.), otrzymała  Honorowe Obywatelstwo Izraela (1991r.),Order Orła Białego (2003r.), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski (2001r.) i Nagrodę imienia Jana Karskiego ,,Za Odwagę i Serce”.

   W 2006 roku Irena Sendler była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2007 roku została najstarszym w historii, 850. Kawalerem Orderu Uśmiechu i otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy, a w 2000 roku powstała fundacja ,,Life in a Jar", promująca bohaterską postawę Ireny Sendlerowej. W tym samym roku stowarzyszenie Dzieci Holocaustu i fundacja ,,Life in Jar” przy pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP powołało do życia nagrodę        im. Ireny Sendlerowej ,,Za naprawianie świata”.

  Irena Sendlerowa zmarła w 2008 roku. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ireny Sendlerowej w Wieluniu
    ul.Traugutta 38
    98-300 Wieluń
    woj.łódzkie

  • 438431710

Galeria zdjęć